Pr Ot Tr Ce Pk Se Sv

28

29

30

SAHAROVA BALVAI 30! Īpaša dokumentāla fotoizstāde Latvijas pilsētās. Izstādes atklāšana Valmierā

14.Jan

Eiropas Parlamenta 1988. gadā iedibinātajai Saharova balvai par domas brīvību cilvēkiem un organizācijām, kas sniegušas ārkārtīgi nozīmīgu ieguldījumu cilvēktiesību aizstāvībā, šogad aprit 30. Visā Eiropā, arī Latvijā, to atzīmē ar īpašu dokumentālo fotoprojektu “Brīvības sardzē — Saharova balva trijos gadu desmitos”.

Izstādē iekļautos darbus radījuši četri slaveni fotogrāfi (“Magnum Photos”), veltot tos domas brīvībai, izteiksmes brīvībai, cīņai ar diskrimināciju un cīņai ar vardarbību pret sievietēm.

Eiropas Parlamenta birojs Latvijā ceļojošo izstādi organizēs piecās pilsētās. Tās visas aplūkojamas bez maksas --->

no 1. līdz 17.oktobrim tā bija aplūkojama Rēzeknē (Centrālā bibliotēka)

no 22. oktobra līdz 7. novembrim būs aplūkojama Jelgavā (Jelgavas pils)

no 12. novembra līdz 21. novembrim Ventspilī (Ventspils bibliotēka)

no 26. novembra līdz 10. decembrim Rīgā (ES Māja, Aspazijas bulvāris 28, 1.stāvs)

no 2019. gada 14.janvāra līdz 1.februārim Valmierā (Valmieras bibliotēka)

Par dokumentālo foto izstādi “Brīvības sardzē — Saharova balva trijos gadu desmitos”

Dokumentālo fotoprojektu Eiropas Parlaments ir sagatavojis kopā ar fotoaģentūru “Magnum Photos”. Tas iepazīstina ar četriem cilvēktiesību aktīvistiem no Tunisijas, Kambodžas, Etiopijas un Bosnijas un Hercegovinas. Projekts “Brīvības sardzē — Saharova balva trijos gadu desmitos” (They Defend our Freedoms - 30 years of the Sakharov Prize) dod vārdu maz zināmajiem varoņiem, iepazīstinot ar viņu ikdienas dzīvi “Magnum” fotogrāfu skatījumā.

Fotogrāfs Žeroms Sesīni (Jérôme Sessini) kopā ar Samritu Vengu (Samrith Vaing) apceļoja nomaļus Kambodžas ciematus, dokumentējot to pamatiedzīvotāju minoritāšu dzīvi, kuri cīnās pret piespiedu pārvietošanu. Viņu dzīvesveidu papildus apdraud agresīvu lauksaimniecības uzņēmumu darbība, kuriem peļņa ir svarīgāka par vietējiem iedzīvotājiem.

Līdzās aktīvistiem, kuri iestājas par cilvēku fiziskajām tiesībām, ir tādi, kuri aizstāv līdzcilvēku tiesības izpausties un izteikties droši un miermīlīgi. Viena no viņiem ir Asma Kaueča (Asma Kaouech) - jauniete no Tunisijas, kuras darbu - centienus nepieļaut pusaudžu radikalizāciju - fotogrāfijās iemūžinājusi Nevša Tavakoljana (Newsha Tavakolian). Kauečas izveidotā organizācija “Fanni Raghman Anni” sniedz šiem jauniešiem iespējas paust savas emocijas ielu teātrī, semināros un kultūras pasākumos.

Bijušais etiopiešu ierēdnis Ameha Mekonens (Ameha Mekonnen) kļuva par advokātu, un tagad aizstāv žurnālistus, kuru darbu valdības iestādes pakļauj cenzūrai. Viņa ikdienas gaitām, tiekoties ar klientiem, kuriem draud cietumsods par varasiestādēm netīkamām publikācijām, sekoja fotogrāfs Enrī Kanajs (Enri Canaj).

Tiesības uz pašizpausmi attiecas arī uz cilvēku personīgo dzīvi. Fotogrāfe Bjeke Deportere (Bieke Depoorter) pavadīja sieviešu tiesību aktīvisti un bijušo Balkānu kara bēgli Jadranku Miličeviču (Jadranka Miličević) viņas ceļojumā pa lauku ciematiņiem Bosnijā. Jadranka apmeklē sievietes, kuru iespējas tiek veicinātas ar Jadrankas vadītā fonda un viņas regulāri rīkoto semināru palīdzību.