AKTUALITĀTES EIROPAS PARLAMENTĀ - Aprīlis 2013

AKTUALITĀTES EIROPAS PARLAMENTĀ
15.-18. APRĪĻA PLENĀRSESIJĀ

Parlaments apstiprina tiesību aktus ES banku sistēmas stiprināšanai

16.04.2013. No 2014. gada 1. janvāra ES bankas būs stabilākas. Parlaments otrdien pieņēma banku reformas tiesību aktus, kas paredz virkni jaunu stabilitātes prasību. Piemēram, baņķieru prēmiju griestus, lai ierobežotu pārmērīgu riskēšanu izsniedzot aizdevumus, lielākus kapitāla "drošības spilvenus", kas palīdzētu izturēt krīzes, kā arī pastiprinātu uzraudzību. Tā ir līdz šim vērienīgākā ES banku reforma, kas ietver arī noteikumus izaugsmes veicināšanai, stimulējot bankas izsniegt aizdevumus mazajiem uzņēmumiem.

"Šodien apstiprinātie noteikumi ir vērienīgākā līdz šim ES izveidotā banku regulēšanas sistēma. Vienoti noteikumi visām 8200 ES bankām būs pamati, kuros jābalstās ES banku savienībai. Tās "jumtu" veidos kopīgais uzraudzības mehānisms, bet tagad jāuzbūvē arī "sienas" — noguldījumu garantiju shēmu īstenošanas mehānismi. Mēs nevaram regulēt algu apmēru, bet jaunie baņķieru prēmiju griesti nodrošinās godīgumu un pārredzamību un veicinās izmaiņas visā ES banku kultūrā", norādīja deputāts Othmar Karas (EPP, AT), kas sagatavojis Parlamenta ierosinājumus banku reformas tiesību aktiem. Viss raksts.

Parlaments iebilst pret “piesārņošanas atļauju” cenu paaugstināšanu

16.04.2013. EP deputāti otrdien noraidīja priekšlikumu pārtraukt oglekļa dioksīda izmešu kvotu izsoles. Izsoļu 'iesaldēšana' bija ierosināta, lai veicinātu ES "piesārņošanas atļauju" cenu pieaugumu. Vairums deputātu uzskatīja, ka, iejaucoties izmešu kredītpunktu tirdzniecībā, mazināsies uzticēšanās emisijas kvotu tirdzniecības sistēmai (ETS), kas izveidota, lai mazinātu siltumnīcefekta gāzu piesārņojumu. Atsevišķā balsojumā deputāti vienojās par emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas īslaicīgu atcelšanu starpkontinentu lidojumiem.

Priekšlikums pārtraukt emisijas kredītpunktu tirdzniecību tika noraidīts ar nelielu pārsvaru, 334 deputātiem balsojot pret,  315 — par un 63 — atturoties. Priekšlikumu nosūtīja atpakaļ izskatīšanai EP Vides komitejā. Viss raksts.

Parlaments pieprasa kvalitātes noteikumus lidostās sniegtajiem pakalpojumiem

16.04.2013. Eiropas Parlamenta deputāti otrdien pieņēma tiesību aktu grozījumus, kuros prasa izvirzīt obligātās kvalitātes prasības un darbinieku sociālās drošības prasības uzņēmumiem, kas ES lidostās ar pasažieru apriti virs pieciem miljoniem gadā nodrošina apkalpošanu uz zemes  (groundhandling), piemēram, lidmašīnu apkopi, degvielas uzpildi vai bagāžas pārvietošanu. Viss raksts.

Kipra: Eiropas Parlamenta deputāti kritizē lēmumu par glābšanas programmu

17.04.2013. Eiropas Parlamenta (EP) deputāti trešdienas debatēs kritizēja pieņemto lēmumu par Kipras glābšanas programmu, vainojot Eirogrupu par neveiksmīgo komunikāciju, Eiropas Komisiju, kura nav atbalstījusi apdrošinātos noguldītājus, kā arī politiķus par dubultstandartiem.

Atklājot debates, ekonomikas un monetāro lietu komisārs Olli Rēns sacīja, ka Eiropas Komisija būtu devusi priekšroku Kipras pakāpeniskai sakārtošanai, taču tas nebija iespējams, jo dalībvalstis vienojās tikai par 10 miljardus eiro lielu glābšanas programmu. Rēns uzskata, ka ir pienācis brīdis izbeigt šo "vainošanas spēli". Viss raksts.

Parlaments apstiprina vīzu režīma vienkāršošanu ar Ukrainu un Moldovu

18.04.2013. Ukrainas un Moldovas žurnālistiem, pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, nevalstiskajām organizācijām un jauniešiem turpmāk būs daudz vieglāk saņemt īslaicīgas uzturēšanās vīzas ceļojumiem uz ES. To paredz nolīgumi, ko Eiropas Parlaments apstiprināja ceturtdienas balsojumos.

Deputāti apstiprinātie grozījumi 2008. gada vīzu režīma nolīgumos ar Ukrainu un Moldovu paredz atvieglot īslaicīgas uzturēšanās vīzu izsniegšanu iedzīvotājiem, kuru paredzētā uzturēšanās 180 dienu laikposmā nepārsniedz 90 dienas. Viss raksts.

Vaideres ziņojums: ES pēc krīzes vairāk jāaizsargā cilvēktiesības pasaulē

18.04.2013. Ceturtdien Eiropas Parlamenta deputāti pieņēma Latvijas deputātes Ineses Vaideres (Eiropas Tautas partija) izstrādāto ziņojumu, kurā Eiropas Parlaments aicina iekļaut noteikumus par cilvēktiesībām ES tirdzniecības un investīciju nolīgumos ar trešām valstīm. Deputāti mudina jaunattīstības valstu valdības izveidot sociālās aizsardzības sistēmas un izlīdzināt atšķirības starp šo tiesību likumīgu atzīšanu un politisku aizsardzību. Viss raksts.

Pieņem vienotus Eiropas iedzīvotāju skaitīšanas noteikumus

18.04.2013. Ceturtdien Eiropas Parlaments apstiprināja vienotus noteikumus par to, kā ES dalībvalstīm vākt un apkopot datus par ES iedzīvotāju skaitu. Pamatoti ES mēroga dati ir vajadzīgi, lai aprēķinātu balsu sadalījumu balsojumos ar kvalificētu vairākumu Padomē, kā arī valstu tiesības pretendēt uz noteiktu ES finansējumu. 

Jaunie noteikumi paredz, ka ES dalībvalstīm būs jāiesniedz Eiropas Komisijai dati par "pastāvīgajiem iedzīvotājiem", t.i., par cilvēkiem, kas dalībvalstī dzīvo vismaz vienu gadu vai kuri ir ieradušies, lai tur uzturētos vismaz vienu gadu. Komisijas mērķis ir nodrošināt to, lai ikvienu iedzīvotāju pieskaitītu tikai vienreiz. Viss raksts.

 

AKTUALITĀTES EIROPAS PARLAMENTA
INFORMĀCIJAS BIROJĀ RĪGĀ

• 23. aprīlī - Briselē notiekošā Eiropas ombuda interaktīvā pasākuma It's our Europe: Let's get active! tiešraides noskatīšanās EPIB birojā un tam sekojoša lokāla diskusija par pilsoņu iespējām Latvijā. Tiešraidei iespējams sekot līdzi arī Eiropas ombuda mājaslapā.

• No 24. līdz 26. aprīlim Stokholmā norisināsies starptautisks Jauniešu forums par jaunatnes bezdarbu. Starptautisko pasākumu līdzorganizē Ziemeļvalstu un Baltijas EP informācijas biroji. Forumā piedalīsies 130 jaunieši no Baltijas un Ziemeļvalstīm, tajā skaitā 18 dalībnieki no Latvijas.

• Latvijas CrossBoActive cīnīsies par Kārļa Lielā balvu. 7. maijā Āhenē, Vācijā, tiks pasniegta Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balva, uz ko pretendē 27 ES valstu jauniešu pārrobežu sadarbības projekti, no Latvijas startē iniciatīva sportisko attiecību veicināšanai starp Latgali un Pleskavu Krievijā.

• Eiropas nedēļas pasākumi
EPIB sadarbībā ar sporta klubu „Nedzirdīgo boulings” 4.maijā, boulinga centrā „Bowlero”, Rīgā, rīko boulinga čempionātā nedzirdīgajiem.
Savukārt 11. maija vakarā Eiropas nedēļas ietvaros Jelgavas mūzikas klubā "Krekli" norisināsies grupas "Astro'n'out" koncerts.

• EPIB tagad arī Draugiem.lv
Eiropas Parlamenta Informācijas birojs uzsācis darboties arī sociālajā tīklā Draugiem.lv. Sekojiet mūsu lapai Eiropas Parlaments Latvijā un uzziniet par aktuālo un interesanto Eiropas Parlamentā, uzdodiet mums jautājumus un piedalieties diskusijās. Protams, aicinām mums sekot arī sociālajos tīklos Facebook un Twitter.