2017. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas — Orhūsa un Pafa

Orhūsa un Pafa 1. janvārī kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētām. Kultūras programmas oficiālā atklāšana notiks Orhūsā 21. janvārī. Pafā atklāšanas ceremonija notiks 28. janvārī, un tajā piedalīsies humānās palīdzības un krīžu pārvarēšanas komisārs Hrists Stiljanidis un Kipras prezidents Niks Anastasiadis [tbc]. Komisijas loceklis Tibors Navračičs komentē: "Eiropas kultūras galvaspilsētas tituls ir vienreizēja iespēja ar kultūras palīdzību tuvināt iedzīvotājus un veicināt spēcīgas vietējās, Eiropas un starptautiskās partnerattiecības nākotnei. Vēlu veiksmi Orhūsai un Pafai nākamajā gadā." Abas pilsētas ir izstrādājušas programmas, kurās – izmantojot dažādus mākslas veidus – atspoguļoti gadsimtiem seni kultūras sasniegumi, lai risinātu sociālekonomiskās problēmas šodienas Eiropā.

Orhūsā 2017. gada galvenā tēma saucas "Rethink" ("Pārdomāt"). Šī Dānijas pilsēta rādīs, kā mākslas, kultūras un radošās nozares var palīdzēt mums pārskatīt un veidot mūsu galvenos sociālos, ekonomikas, kultūras un uzvedības modeļus un rast jaunus risinājumus kopīgām problēmām. Vikingu sāgas uzvedums uz jumta, mākslas izstādes, kas stiepjas cauri pilsētai un piekrastei, "Creativity World Forum" (Pasaules radošuma forums) un starptautiskais bērnu literatūras festivāls ir tikai daži no daudzajiem pasākumiem, kas metīs tiltu no pagātnes uz radošām idejām tagadnei un nākotnei.

Orhūsas 2017. gada kultūras programmas atklāšanas svinību centrā būs bērni. Simtiem bērnu no Vidusjitlandes pulcēsies Orhūsā, lai iedomātos nākotni virknē pasākumu ar nosaukumu "Vēlmju zeme". Kad atklāšanas ceremonijas laikā satumsīs, Eiropas kultūras galvaspilsētas gada sākumu iezīmēs krāšņs uzvedums ar vikingu gariem un dieviem debesīs.

Pafa 2017. gadā organizēs simtiem pasākumu, kuru vienojošā tēma būs "Savienot kontinentus un tuvināt kultūras". Pirmā Kipras pilsēta, kas rīko Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumus, izmanto savu multikulturālisma pieredzi un ģeogrāfisko tuvumu Tuvajiem Austrumiem un Ziemeļāfrikai, lai stiprinātu attiecības starp valstīm un kultūrām. Pafa kļūs par milzīgu, atvērtu brīvdabas skatuvi, par savdabīgu brīvdabas darbnīcu, kur tūkstošgadīga kultūras dzīves tradīcija brīvā dabā tiksies ar mūsdienīgu radīšanas, domāšanas un dzīvošanas veidu.

Pafas 2017. gada atklāšanas ceremonijas pamatā ir viena no gada kultūras programmas tēmām — mīti un reliģijaMīts par Pigmalionu un Galateju un citi stāsti no Pafas vēstures tiks atdzīvināti unikālā mūzikas un deju uzvedumā. Nedēļas nogalē 28.-29. janvārī atklāšanas ceremonijas laikā pilsēta pārvērtīsies par brīvdabas skatuvi ar daudziem uzvedumiem un mākslinieku priekšnesumiem.

Vispārīga informācija

Projekta "Eiropas Kultūras galvaspilsēta" ierosinātāja 1985. gadā bija Grieķijas kultūras ministre Melina Merkuri, un tā ir viena no vērienīgākajām kultūras iniciatīvām Eiropā. Galvaspilsētas tiek izvēlētas, pamatojoties uz kultūras programmu, kurai jābūt ar spēcīgu Eiropas dimensiju, kurā aktīvi jāiesaistās pilsētas iedzīvotājiem un kurai jāatbilst pilsētas ilgtermiņa attīstības mērķim.

Turklāt pilsētai tā ir lieliska iespēja mainīt tēlu, kļūt redzamākai pasaules kartē, piesaistīt vairāk tūristu un caur kultūru pārdomāt savu attīstību.

Gan pašā pilsētā, gan apkārtējā reģionā kultūras galvaspilsētas titulam ir ilgtermiņa ietekme ne tikai kultūras, bet arī sociālajā jomā un ekonomikā. Piemēram, saskaņā ar pētījumu, tūristu skaits, kuri pārnakšņo Eiropas galvaspilsētā vismaz vienu nakti, vidēji palielinās par 12 % salīdzinājumā ar gadu pirms Eiropas galvaspilsētas titula iegūšanas.

2016. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas bija Vroclava Polijā un Sansevastjana Spānijā. Pēc Orhūsas un Pafas 2017. gadā nākamās Eiropas kultūras galvaspilsētas būs Valleta (Maltā) un Leuvardena (Nīderlandē) 2018. gadā, Plovdiva (Bulgārijā) un Matēra (Itālijā) 2019. gadā un Rijeka (Horvātijā) un Golveja (Īrijā) 2020. gadā. Par 2021. gada trīs Eiropas kultūras galvaspilsētas kandidātēm nesen ieteica Timišoaru (Rumānijā), Elefsinu (Grieķijā) un Novi Sadu (Serbijā, kas ir kandidātvalsts), tagad attiecīgajām iestādēm tās jāizvirza oficiāli. 

Papildu informācija

Orhūsa 2017 – Eiropas kultūras galvaspilsēta
Pafa 2017 – Eiropas kultūras galvaspilsēta
2017. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas – faktu lapa
Brošūra "Eiropas kultūras galvaspilsētas — Trīsdesmit panākumu gadi"

Tags: