Izstāde "Soļotājām Jānim Daliņam - 115"

No 08. - 20. novembrim bibliotēkas Novadpētniecības sektorā aplūkojama izstāde "Soļotājām Jānim Daliņam - 115".

Šogad 4.novembrī atzīmējam novadnieka soļotāja Jāņa Daliņa 115 dzimšanas dienu.

Jānis Daliņš dzimis Valmieras apriņķa mežsarga Jāņa (1865-1944) un Kristīnes, dzimusi Dālberga, ģimenē.

Pēc Valmieras vidusskolas absolvēšanas (1924) viņš strādā tēva mājās, palīdzot saimniecības darbos, vienlaikus viņā dzimst interese par šeit vēl maz zināmo sporta veidu – soļošanu. Kā paraugs viņam ir vietējais sportists, soļotājs Alfrēds Dūrens. J.Daliņam radās vēlme viņu pārspēt, un viņš sāka aktīvi trenēties. Jauno sportistu atbalsta arī vingrošanas skolotājs Alfrēds Lukstiņš. 1926. gadā J.Daliņš iestājās Valmieras sporta biedrībā.

Daliņa pirmais starts soļošanā notika 1927. gada 27. maijā Valmierā, Limbažu ielas sporta dārzā. Sāncenši bija jau trenējušies sportisti, tostarp arī Latvijas rekordists valmierietis Alfrēds Dūrens. Bet visiem un sev par pārsteigumu par sacensību uzvarētāju kļuva tieši 23 gadus vecais Jānis Daliņš.

Starptautiskajā arēnā J.Daliņš debitē 1929. gadā, izcīnīdams 2.vietu populārajā 25 km soļojumā ”Šķērsām Berlīnei”. Rīgā pirmajās starptautiskajās sacensībās 1930. gada 30.maijā J.Daliņš sīvā cīņā izcīna otro vietu, par ko viņu sveic milzīgs līdzjutēju pūlis. 1932. gada 16.jūnijā Rīgas hipodromā viņš sasniedza jau divus jaunus pasaules rekordus – 25 jūdzēs (40,232 km), nosoļojot 3.32:26 un labojot pasaules rekordu 40 km (3.31:08). Šajās sacensībās viņš pieveic savus slavenos sāncenšus, Eiropā labi zināmos soļotājus Albertu Plambu, Paulu Zīvertu un šveicieti Artūru Švābu. J.Daliņa sasniegtie rezultāti 40 km un 25 jūdzēs bija Latvijas vieglatlētu pirmie oficiālie IAAF apstiprinātie pasaules rekordi. Par godu Jāņa Daliņa uzvarai un sasniegtiem rekordiem skatītāji cēlušies kājās un skaļi dziedājuši Latvijas valsts himnu.

1932. gadā Amerikas Savienotajās Valstīs, Losandželosā norisinājās X olimpiskās spēles. Jāņa Daliņa olimpiādē izcīnītā sudraba medaļa 50 km soļojumā bija pirmā olimpiskā medaļa Latvijas sporta vēsturē.

Ar Valmieras muzeja Vēstures nodaļas vadītājas Ingrīdas Zīriņas publikācijas pilnu stekstu var iepazīties https://www.valmiera.lv/lv/kultura/latvijai_100_/brivibas_stasti/janis_dalins/