Svētki Ziemeļvalstīs

Šogad Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa, kas ir ZMP biroja projekts sadarbībā ar LNB Bērnu literatūras centru un biedrību Norden Latvijā norisinās 22. reizi Ziemeļvalstīs un 21. reizi Latvijā. 

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šajā rudenī aicinām piedalīties Ziemeļvalstu literatūras nedēļā, kas notiks no 11. līdz 17.novembrim. Tā būs nedēļa, kura sola daudz interesantu brīžu, lasot Ziemeļvalstu autoru darbus, runājot par Ziemeļvalstu stāstīšanas tradīcijām un literatūru, jo pasākuma galvenais mērķis ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana.

Šogad Ziemeļvalstu literatūra mums atgādinās par svētkiem un to svinēšanu, jo biedrība Norden Norvēģijā, Dānijā un Zviedrijā šogad atzīmē 100 gadu pastāvēšanas gadskārtu. Tāpēc Ziemeļvalstu literatūras nedēļas tēma būs Svētki Ziemeļvalstīs.

Svētki ikdienišķajam piešķir struktūru, atkārtojas noteiktos laika intervālos un izceļ svarīgus dzīves notikumus, tāpēc svētku motīvs bieži atkārtojas literatūrā. Jo kurš gan negrib lasīt labi uzrakstītu tēlojumu par svētkiem, brīnišķīgu viesību galdu, par atmosfēru, kas pilna cerībām un prieka?

Mazākie lasītāji tiks aicināti pārlapot Astrīdas Lindgrēnas “Pepiju Garzeķi” un paviesoties Pepijas dzimšanas dienas svinībās savrupmājā “Vistas kāja”. Pusaudži lasīs norvēģu rakstnieka Justeina Gordera grāmatas “Sofijas pasaule” fragmentu un iejutīsies Sofijas 15 gadu dzimšanas dienas filozofiskajos dārza svētkos, kas piedāvās gan kafiju, gan saviesīgas sarunas, gan mazliet sirreālisma. Pieaugušie aicināti atcerēties dāņu rakstnieces Kārenas Bliksenas stāstu “Babetes mielasts”.

Projektā var iesaistīties ikviena bibliotēka, skola vai biedrība. Lai arī šai nedēļai ir noteikts laika posms, lasījumi un nodarbības var notikt arī ārpus šīs nedēļas – visu novembri. Īpaši aicinām Ziemeļvalstu literatūras nedēļā piedalīties Latvijas skolu bibliotēkas! Reģistrē savu pieteikumu https://www.nordisklitteratur.org/lv/pieteikties/

Ziemeļvalstu literatūras nedēļas 2019 plakāta autors ir Fēru salu bērnu grāmatu autors un mākslinieks Bárður Óskarsson. 2018. gadā viņš ieguva Ziemeļvalstu Padomes bērnu un jaunatnes literatūras balvu par grāmatu Koks (Træið).

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē biedrības Norden asociācija, bet Latvijā – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru.

Uzzini vairāk par Ziemeļvalstu literatūras nedēļu https://www.nordisklitteratur.org/en/